archyworldys

Cyclo-cross of Colomiers: Rankings – News

Valentin Cosnier (C’Chartres Cyclisme) won the Colomiers cyclo-cross (Haute-Garonne) on Sunday, organized by US Colomiers Cyclisme. He beat defending champion Thibaut Vassal (UV Mazamet) and Clément Laporte (CC Périgueux Dordogne).

Rankings:
Seniors and Hopefuls
1. COSNIER Valentin C’CHARTRES CYCLING Senior
2. VASSAL Thibaut UV MAZAMET Senior
3. LAPORTE Clément CC PERIGUEUX DORDOGNE Senior
4. QUILEZ Aurelien LVC TONNEINS Senior
5. FESTINO Kylian A.PO.GE CYCLISTE-TEAM U CUBE 17 Senior
6. DURAND Emile GUIDON CHALETTOIS Senior
7. RICARD Thibault BOZSPORT NATURE Senior
8. ICHARD Nicolas VC LAISSAC Senior
9. LEJEUNE Thomas CA CASTELSARRASIN Senior
10. AURIOL William ST JUERY OLYMPIC Senior
11. RAMON Clément ESCAPADE EXCITED RIDERS Senior
12. QUILEZ Corentin LVC TONNEINS Senior
13. LASSORT Hélian LVC TONNEINS Senior
14. DELAMARRE Paul GSC BLAGNAC Senior

Masters
1. BODART Samuel CAHORS CYCLING Master
2. ARCHER David UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Master
3. REVESZ Philippe VTT MAZAMET BLACK MOUNTAIN Master
4. MOURIAU Sylvain MONTAUBAN CYCLING 82 Master
5. KLOSKA Yannick ST JUERY OLYMPIQUE Master
6. CROS Christophe MTB MAZAMET BLACK MOUNTAIN Master

Women
1. VASSAL Maryline SOREZE VELO CLUB 3rd
2. BAUP Clara COMMINGES MOUNTAIN BIKE Junior
3. COLAS Elsa UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Junior

Juniors
1. LEBON Vincent INTEGRALE BICYCLE CLUB ISLE JOURDAIN Junior
2. ROUX Damien UV ALSO GG Junior
3. SEIGNEURET Thomas UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Junior
4. FONTENAY Jonas AS VILLEMUR Junior
5. SEEKERS Nathan ALBI VELO SPORT Junior
6. ROUQUIERE Benjamin SPORTING UNION COLOMIERS CYCLING Junior
7. JACOTEY Bryan CA CASTELSARRASIN Junior
8. ASSIE Joan ALBI VELO SPORT Junior
9. CRAYSSAC MARTY Anton ALBI VELO SPORT Junior
10. MAHIEUX Celyan CA CASTELSARRASIN Junior
11. JACOTEY Nathan CA CASTELSARRASIN Junior

Cadets and Cadettes
1. CHILAUD Clément COUSERANS CYCLIST PYRENEES Cadet
2. TORTIGUE Alan COUSERANS CYCLIST PYRENEES Cadet
3. GALZAGORI Unaï ST GO CYCLING COMMINGES Cadet
4. GALTIER Arthur VELO CLUB RODEZ Cadet
5. GNILKA Thomas ST JUERY OLYMPIQUE Cadet
6. KOOP Sam ALBI VELO SPORT Cadet
7. CAREERS Antoine ALBI VELO SPORT Cadet
8. ALBIENTZ Mathias VILLENEUVE Cadet CYCLIST
9. SALGADO Mathias MONTAUBAN CYCLING 82 Cadet
10. BES MACHADO Maël GSC BLAGNAC VELO SPORT 31 Cadet
11. ROMERO Mael ACR Cadet
12. NUNES Arnaud UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLING Cadet
13. ROUQUETTE Antonin VILLENEUVE CYCLIST Cadet
14. POULAIN D ANDECY Léo MONTAUBAN CYCLING 82 Cadet
15. TAURAND Nathan CA CASTELSARRASIN Cadet
16. ROUS Elea CA CASTELSARRASIN Cadet
17. PAUCHARD GAZZERA Loulia VILLENEUVE CYCLIST Cadet-U17
18. MIRABEL Livio UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLING Cadet
19. SEIGNEURET Mélissa UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Cadet-U17
20. LUIS Christopher UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLING Cadet

Minimal
1. ZAMPARUTTI Nathan AS VILLEMUR Minimal
2. VEYRAC Robin VELO CLUB RODEZ Minime
3. HERPHELIN Emil CA CASTELSARRASIN Minime
4. COSSET Jules COUSERANS CYCLIST PYRENEES Minime
5. COURNEDE Sacha ST JUERY OLYMPIC Minime
6. BOUSSIOUX Maël COUSERANS CYCLIST PYRENEES Minimal
7. DERÔME Louis CO CARBONNE CYCLING Minime
8. SCURO Nolan COUSERANS CYCLIST PYRENEES Minimal
9. TONELLO Remy MTB MAZAMET BLACK MOUNTAIN Minime
10. SOMMER Alois COUSERANS CYCLIST PYRENEES Minimal
11. SECOND Tristan ALBI VELO SPORT Minime
12. DE ZAN Eloïse COUSERANS CYCLIST PYRENEES Minimal
13. CHILAUD Manon COUSERANS CYCLIST PYRENEES Minimal
14. GOY GUIBERT Mathéo CA CASTELSARRASIN Minime
15. BOUVIER James CO CARBON CYCLING Minimal
16. FRAPPAT Baptiste ALBI VELO SPORT Minime
17. KASHUBA Dorian CC MARMANDAIS Minime
18. MATHIS Ethan UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Minime
19. DESHAYES Eliot VILLENEUVE CYCLIST Minimal
20. MASSONNIE Enzo AS VILLEMUR Minime
21. BRODZIAK Noah UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Minime
22. MOUMENI Mohamed Hamza UV MAZAMET Minime
23. LABATUT Raphael VSLL CASTRES Minime
24. CAGNARD Basile ALBI VELO SPORT Minimum
25. IRON Stone UV MAZAMET Minime
26. RIVALS Nathan UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Minime-U15
27. SANCHEZ Valentin CA CASTELSARRASIN Minimal
28. METTE Carlo UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Minime
29. FABRE Mael ST JUERY OLYMPIC Minimal
30. GOLDSCHMIDT Noé UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Minime-U15
31. LABORIE Paul INTEGRALE BICYCLE Minime
32. DUPUYDENUS Elina VILLENEUVE CYCLIST Minimal
33. HYBOIS Arthur VILLENEUVE CYCLIST Minime-U15
34. AMIARD Charlie ALBI VELO SPORT Minime-U15

Benjamins
1. GNILKA Jann ST JUERY OLYMPIQUE Benjamin
2. VASSAL Esteban UV MAZAMET Benjamin
3. DEVEYT Valentin AS VILLEMUR Benjamin
4. GALZAGORI Malo ST GO CYCLING COMMINGES Benjamin
5. CAMPAGNARI Théo TARBES CYCLING COMPETITION Benjamin
6. BONNEAU Lucas ALBI VELO SPORT Benjamin
7. PARROT Etienne UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLING Benjamin
8. PELISSIER Jean CO CARBONNE CYCLING Benjamin
9. STEVENS Loris GSC BLAGNAC VELO SPORT 31 Benjamin
10. GHENASSIA Héloïse VILLENEUVE CYCLIST Benjamin
11. EYCHENNE Loïs ATAC MTB ARAGON Benjamin
12. DE ZAN Jade COUSERANS CYCLIST PYRENEES Benjamin
13. BOUKOUYANE Hayssam ALBI VELO SPORT Benjamin
14. RAFFO Daniel UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLING Benjamin
15. PALLARES Tom CO CARBON CYCLING Benjamin
16. DEROUA Maël MONTAUBAN CYCLING 82 Benjamin
17. POULHIES Pablo ALBI VELO SPORT Benjamin
18. CALVET Alessio LOMBERS SPORTS NATURE Benjamin
19. JACOTEY Jayson CA CASTELSARRASIN Benjamin
20. BRIGNOLI Thibaud GSC BLAGNAC VELO SPORT 31 Benjamin
21. LÉVEILLÉ Alexis VILLENEUVE CYCLIST Benjamin
22. VALLADE Matteo CA CASTELSARRASIN Benjamin
23. ROUS Lucie CA CASTELSARRASIN Benjamin
24. THOMAS Lino UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Benjamin-U13
25. NOWAK Ethan COUSERANS CYCLIST PYRENEES Benjamin
26. VALETTE Denis UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLING Benjamin
27. SOMMER Ruben COUSERANS CYCLIST PYRENEES Benjamin
28. AGUERA Clément INTEGRALE BICYCLE CLUB ISLE JOURDAIN Benjamin
29. ALBIENTZ Lucie VILLENEUVE CYCLIST Benjamin
30. BREUZIN Maël GSC BLAGNAC VELO SPORT 31 Benjamin
31. GALTIER Alyssa VELO CLUB RODEZ Benjamin
32. SARDA Hugo MONTAUBAN CYCLING 82 Benjamin
33. GENTA Léo UV MAZAMET Benjamin
34. MINAR Nael UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLING Benjamin
35. BOUKOUYANE Hachim ALBI VELO SPORT Benjamin
36. AUE Julian VILLENEUVE CYCLIST Benjamin
37. CUSSAC Mathéo ST JUERY OLYMPIC Benjamin
38. BLARD Evan UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Benjamin
39. PONTHUS Alexandre US COLOMIERS
40. LACAZE Esteban GSC BLAGNAC VELO SPORT 31 Benjamin
41. VIEGA Loan MONTAUBAN CYCLING 82 Benjamin

Pupils
1. ASSERQUET Maël UC LAVEDAN Pupil
2. HUC Matti ALBI VELO SPORT Pupils
3. MOURET Thomas UV MAZAMET Pupil
4. LORENZON Léo ST JUERY OLYMPIC Pupil
5. TORRES Timéo ST JUERY OLYMPIC Pupil
6. SCURO Lohan COUSERANS CYCLIST PYRENEES Pupil-U11
7. LEVEILLE Mathis VILLENEUVE CYCLIST Pupil
8. GLOUX Erwann CA CASTELSARRASIN Pupil
9. JACOTEY Kim CA CASTELSARRASIN Pupil
10. CLAVEL Léonie COUSERANS CYCLIST PYRENEES Pupil
11. KLOSKA Joann ST JUERY OLYMPIC pupil
12. DESHAYES Robin VILLENEUVE CYCLIST Pupil
13. FIEU Gauthier VILLENEUVE CYCLIST Pupil
14. COURTINADE Maxime GSC BLAGNAC VELO SPORT 31 Pupil
15. DETHOOR Raphaël CA CASTELSARRASIN Pupil
16. GRIL Louis ST JUERY OLYMPIC Pupil
17. MOUMENI Adil UV MAZAMET Pupil
18. ROZIERES Kylian VELO CLUB RODEZ Pupil-U11
19. WARD George UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Pupil
20. TRICOIRE Samuel VILLENEUVE CYCLIST Pupil
21. CASTOR Lilian VILLENEUVE CYCLIST Pupil
22. LACAZE Eulalie GSC BLAGNAC VELO SPORT 31 Pupil
23. MORIN Mathis UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Pupille-U11
24. AUDU Gabriel INTEGRALE BICYCLE CLUB ISLE JOURDAIN Pupille-U11
25. AUDU Camille INTEGRALE BICYCLE CLUB ISLE JOURDAIN Pupil-U11

Chicks
1. JACOTEY Dylan CA CASTELSARRASIN Poussin
2. BREUZIN Alban GSC BLAGNAC VELO SPORT 31 Poussin
3. EMANUEL Andrea AS VILLEMUR Poussin
4. POULHIES Anna ALBI VELO SPORT Poussin-U9
5. CUSSAC Nathan ST JUERY OLYMPIC Poussin
6. SCHAFER GABERNET Antoine VILLENEUVE CYCLISTE Poussin
7. DEROUA Alana MONTAUBAN CYCLING 82 Chick
8. SOUBIRAN Antoine INTEGRALE BICYCLE Poussin
9. TARRICONE Eloise ALBI VELO SPORT Poussin-U9
10. MATHIS Johanna UNION SPORTIVE COLOMIERS CYCLISME Poussin

Pre-licensed
1. LORENZON Jean ST JUERY OLYMPIC Pre-licensee
2. HYBOIS Marin VILLENEUVE CYCLIST Pre-licensed U7
3. GLOUX Meï CA CASTELSARRASIN Pre-licensed U7
4. FIEU Marius VILLENEUVE CYCLIST Pre-licensed U7

Source : www.comiteoccitanieffc.com

Trending