archyworldys

The previous phases of the UEFA Champions League 2022-2023: teams, matches, results and classifieds

The UEFA Champions Leaguethe most prestigious football tournament in Europe, had its 2022 final just a few weeks ago with the definition between Real Madrid and Liverpool in Paris but Its 2022-2023 edition has already started: some 50 clubs from all over the continent participate in the previous phasewith the aim of reaching one of the six places available in the group stage.

At least the champion of each federation that makes up UEFA has the right to participate in the tournamentwhich for some leagues has four direct places in the group stage while for the weakest it grants only one place in a preliminary round to the four phases prior to the group stage.

Which teams participate in the preliminary phase of the UEFA Champions League 2022-2023?

  • Preliminary round: Víkingur Reykjavík (Iceland), FCI Levadia (Estonia), Inter Club d’Escaldes (Andorra), La Fiorita (San Marino).
  • First round: Bodo/Glimt (Norway), Malmo FF (Sweden), Lech Poznan (Poland), Pyunik (Armenia), KI (Faroe Islands), Ballkani (Kosovo), CFR Cluj (Romania), Ludogorets (Bulgaria), Qarabag (Azerbaijan) , Tobol (Kazakhstan), Ferencvaros (Hungary), Shakhtyor Soligorsk (Belarus), Shkupi (Macedonia), Maribor (Slovenia), Slavan Bratislava (Slovakia), Zalgiris (Lithuania), F91 Dudelange (Luxembourg), Zrinjski Mostar (Bosnia and Herzegovina). ), Shamrock Rovers (Ireland), RFS (Latvia), Lincoln Red Imps (Gibraltar), Sutjeska (Montenegro), The New Saints (Wales), Tirana (Albania), Linfield (Northern Ireland), HJK (Finland), Sheriff Tiraspol (Moldova), Dynamo Batumi (Georgia), Hibernians (Malta).
  • Second round: Viktoria Pilsen (Czech Republic), Olympiacos (Greece), Dinamo kyiv (Ukraine), Midtjylland (Denmark), Fenerbahçe (Turkey), AEK Larnaca (Cyprus), Maccabi Haifa (Israel), Dinamo Zagreb (Croatia), Zurich (Switzerland) .
  • Third round: Benfica (Portugal), Monaco (France), Apollon Limassol (Cyprus), Red Star (Serbia), PSV (Netherlands), Union Saint-Gilloise (Belgium), Sturm Graz (Austria), Rangers (Scotland).
  • Playoff: Copenhagen (Denmark), Trabzonspor (Turkey).

More | Champions League 2022-2023: classified teams, format, calendar, draws and more

Matches and results of the previous phases of the UEFA Champions League 2022-2023

The team placed in first place is local in the first leg. In bold, the classifieds. The schedules correspond to Spain (-1 in the Canary Islands, -5 in Argentina, -6 in the Eastern United States, -7 in CDMX).

Serie Equipment Ida Vuelta Global
preliminary phase 1
A1 Víkingur Reykjavík vs. FCI Levadia 6-1 -* 6-1
A2 Inter Club d’Escaldes vs. La Fiorita 2-1 -* 2-1
preliminary phase 2
B1 Víkingur Reykjavík vs. Inter Club d’Escaldes 1-0 -* 1-0
Phase 1
C1 Pyunik vs. CFR Cluj July 5 – 18:00 July 13 – 8:30 p.m.
C2 Maribor vs. Shakhtyor Soligorsk July 6 – 8:15 p.m. July 13 – 7:00 p.m.
C3 Ludogorets Sutjeska July 5 – 19:45 July 12 – 9:00 p.m.
C4 F91 Dudelange vs. Tirana July 6 – 7:30 p.m. July 12 – 8:00 p.m.
C5 Tobol vs. Ferencvaros July 6 – 4:00 p.m. July 13 – 20:00
C6 Malmö FF vs. Víkingur Reykjavík July 5 – 7:00 p.m. July 12 – 21:30
C7 Ballkani vs. Zalgiris July 5 – 8:00 p.m. July 12 – 18:00
C8 HJK vs. RFS July 6 – 18:00 July 12 – 17:30
C9 Bodo / Glimt vs. KI July 6 – 18:00 July 12 – 8:00 p.m.
Q10 The New Saints vs. Linfield July 5 – 8:00 p.m. July 13 – 20:45
C11 Shamrock Rovers vs. Hibernians July 5 – 8:30 p.m. July 12 – 8:00 p.m.
C12 Lech Poznan Qarabag July 5 – 8:00 p.m. July 12 – 18:00
C13 Skopje vs. Lincoln Red Imps July 5 – 20:45 July 12 – 18:00
C14 Zrinjski Sheriff Tiraspol July 6 – 8:00 p.m. July 12 – 7:00 p.m.
Q15 Bratislava vs. Slovan Dinamo Batumi July 6 – 8:30 p.m. July 13 – 7:00 p.m.
Level 2
D1 Midtjylland vs. AEK Larnaca July 19 – 7:45 PM July 26 – 17:30
D2 Dynamo Kyiv vs. Fenerbahce July 19 – 8:00 p.m. July 27 – 7:00 p.m.
E1 Winner C5 vs. Winner C15
E2 Dinamo Zagreb vs. Winner C13 July 19 – 21:00
E3 Winner C12 vs. Zürich July 27 – 7:00 p.m.
E4 Winner C8 vs. Victoria Pilsen July 26 – 7:00 p.m.
E5 Winner C10 vs. Winner C9
E6 Ganador C7 vs. Ganador C6
E7 Winner C3 vs. Winner C11
E8 Winner C2 vs. Winner C14
E9 Maccabi Haifa vs. Olympiacos July 20 – 7:00 p.m. July 27 – 21.00
E10 Winner C1 vs. Winner C4

* The preliminary phase was played in a home run format in Iceland, a single match.

Phase 3 will be drawn on July 18.

Trending